Zapalenie pęcherza moczowego — przebieg, objawy, leczenie

Zapalenie pęcherza moczowego bywa bardzo ciężką przypadłością, która w większości przypadków dotyka głównie kobiet, które są bardziej podatne na tego rodzaju zaburzenia, zważając na fakt ich naturalnej budowy ciała anatomicznego. Zapalenie pęcherza należy do bardzo powszechnych chorób układu moczowego i objawia się między innymi parciem na pęcherz, bólem w podbrzuszu czy pieczeniem w czasie oddawania moczu. Charakteryzuje się również częstymi nawrotami, co czyni ją dość trudną do zaleczenia.

Budowa ciała kobiety

Kobieca budowa anatomiczna jest dość specyficzna, dlatego wiele chorób układu moczowego znacznie częściej dotyczy właśnie płci żeńskiej. Wszystko to ze względu na stosunkowo krótką cewkę moczową względem całego układu moczowo-płciowego. Zapalenie to najczęściej występuje w postaci infekcji bakteryjnych dróg rodno-moczowych, atakujących głównie błonki śluzowe pęcherza. U kobiet patogeny mają bardzo swobodny dostęp do całego układu, dlatego infekcje mogą przenosić się również na inne płaszczyzny, na przykład intymne. Właśnie dlatego do najczęstszych przyczyn wystąpienia zapalenia bywają stosunki płciowe. (https://www.apteka-rozana.eu/uklad-moczowy-i-plciowy.html)

ampułki

Przyczyny zapalenia

Zapalenie pęcherza moczowego nie należy do grupy groźnych zakażeń, jednakże ze względu na częste nawroty bywa uciążliwym schorzeniem powodującym dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Mimo to leczenie nie jest zbyt skomplikowane — wystarczy zastosować leki z furaginom, wspomagać się preparatami z żurawiny, przestrzegać zasad wzmożonej higieny intymnej oraz bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza. Do głównych przyczyn zapalenia pęcherza moczowego są drobnoustroje, które przebywają w jego wnętrzu. Kolejną przyczyną może być również inne schorzenie wpływające na osłabienie kondycji okolic moczowych, takie jak infekcje okolic intymnych. Każdorazowe osłabienie naturalnej flory bakteryjnej zwiększa ryzyko dostania się drobnoustrojów do wnętrza organów.

Pęcherz, podbrzusze, ból

Objawy zapalenia pęcherza moczowego należą do kategorii najbardziej charakterystycznych i ciężko jest pomylić je z innymi schorzeniami. Do zaburzeń, jakie powinny zwrócić naszą uwagę należą częste oddawanie moczu w niewielkich ilościach oraz pieczenie w czasie jego oddawania, poczucie nieustannego parcia na pęcherz, zmiany w strukturze moczu, takie jak zmiany zapachowe, intensywny ból w okolicy podbrzusza. W miarę postępu choroby objawy te mogą się nasilać, aż w końcu doprowadzą do utrudnionego funkcjonowania i ogromnego dyskomfortu. Dodatkowo w moczu morze pojawić się krew, więc jeśli wystąpi taki objaw należy natychmiastowo udać się do lekarza.

lek

Leczenie pęcherza

Leczenie należy rozpocząć natychmiastowo po zauważeniu pierwszych objawów, ponieważ nieleczone zapalenie pęcherza z czasem nasila się i powoduje niefortunne sytuacje, takie jak brak kontroli nad utrzymaniem moczu czy wieczorne lub nocne ekscesy powiązane z oddawaniem moczu. Jeśli pomimo stosowania leków objawy wciąż nasilają się, może być konieczna wizyta u lekarza urologii, który fachowym okiem zdiagnozuje przyczynę problemu i ułatwi jego zażegnanie. https://www.apteka-rozana.eu/

Post Author: Winicjusz-Merkel Jacek