Wyjaśnijmy – czym tak właściwie zajmuje się podologia?

Jest to jedna z młodszych, jednocześnie bardzo dynamicznie i perspektywicznie rozwijających się dziedzin we współczesnej medycznie. Nadrzędnym zadaniem jest proces kompleksowej diagnozy i późniejszego efektywnego leczenia chorób stóp oraz stawu skokowo-goleniowego. W leczenie wlicza się także aspekt chirurgiczny, jeżeli dochodzi do interwencji lekarskiej, na przykład w przypadku wrastającego lub wkręcającego się paznokcia u stóp.

Zróżnicowanie zabiegów podologicznych prowadzi do tego, że podolog jako specjalista musi być osobą z wszechstronnie rozwinięta wiedzą w zakresie różnego rodzaju medycznych nauk i tak na przykład, w kontekście osób ze stopą cukrzycową, niezbędna okaże się wiedza diabetologiczna. Zmiany skórne, leczenie grzybicy i wszelkie aspekty z nimi związane – to jak wiadomo kwestia odnośnie dermatologii. Do tego dochodzą też takie dziedziny jak ortopedia, chirurgia czy też profesjonalne podejście do procedur opatrywania ran. Wkładki i ortezy też mają tu zastosowanie, a trzeba przecież wiedzieć jak prawidłowo i w sposób bezpieczny dla pacjenta instalować je na nogach. Co ciekawe, podologia jest dziedziną która bardzo często dotyczy sportowców. Z racji zawodowej aktywności fizycznej, stopy osób uprawiających sport są szczególnie narażone na różnego typu – kontuzje i urazy, a także problemy w zakresie prawidłowego funkcjonowania.

Choć mówi się, że w naszym kraju podologia jest dopiero w fazie raczkowania, bo nie ma jasno sprecyzowanych prawnych regulacji co do kompetencji oraz obszaru działania wyznaczonego dla podologów, widać wyraźnie, że będzie to obszar bardzo dobrze rokujący. Doskonałym kontekstem dla sięgania po konkretne podologiczne zabieg będzie przede wszystkim aspekt, który dotyczy różnego rodzaju ograniczeń ruchowych. Warto tutaj zaznaczyć, że może bardzo szybko odczuć poprawę w zakresie zwiększenia się zdolności ruchowej. Poza tym, jeśli mamy problemy ze skórą stóp, także będziemy mieli większy komfort. Nie bez znaczenia jest także to, że czasem wady stóp mogą być świetnie korygowane właśnie przez działania i rozwiązania, które daje nam podologia.

Jest całe mnóstwo zróżnicowanych dolegliwości, które można zwalczyć dzięki konkretnemu podejściu do tematu. Nie jest tajemnicą, że to dziedzina, która okaże się pomocna dla wielu osób, więc warto na bieżąco śledzić rozwój trendów i kierunków w podologii.

Post Author: Winicjusz-Merkel Jacek