Ortopeda – prywatnie czy w ramach NFZ?

Chyba każdy człowiek prędzej czy później będzie musiał odwiedzić gabinet ortopedyczny. Nawet jeśli mamy zdrowe kości i stawy, nasz organizm rozwija się prawidłowo i nie możemy narzekać na bóle towarzyszące codziennemu funkcjonowaniu to nie mamy immunitetu na kontuzje podczas uprawiania sportu, złamania, stłuczenia czy wypadki. Gdy już zdarzy nam się odnieść obrażenia staniemy przed dylematem – czy skorzystać z usług ortopedy w ramach systemu NFZ, czy też wydać więcej pieniędzy i pójść do specjalisty prywatnie?

Cena

Nie łudźmy się – cena prywatnej wizyty zawsze będzie wyższa. Niezależnie od tego, czy zamierzamy tylko skonsultować się z lekarzem czy też uzyskać skierowanie na rehabilitację lub bardziej szczegółowe badania, wydamy więcej pieniędzy. Leczenie w ramach NFZ nie będzie nas kosztowało praktycznie nic, choć ze względu na to że na badania i zabiegi trzeba czekać dłużej mogą pojawić się powikłania, które koniec końców i tak będziemy musieli leczyć prywatnie.

To jednak wyjątkowa sytuacja. Jeśli to koszt leczenia stanowi dla nas priorytet – ortopeda z NFZ będzie najlepszym możliwym pomysłem.

Okres oczekiwania

Wybierając wizytę prywatną nie musimy czekać aż termin specjalisty się zwolni – wolny termin powinien pojawić się wtedy, gdy tylko ortopeda przyjmuje w danej placówce, a nawet jeśli będzie danego dnia obłożony – to albo przyjmie nas w dniu kolejnym, albo poleci inną placówkę, gdzie obłożenie jest mniejsze. To samo dotyczy oczekiwania na badania czy zabiegi – chętnych do płacenia za leczenie jest znacznie mniej niż do leczenia jako takiego i dlatego właśnie zarówno sprzęt jak i specjaliści zatrudnieni w danej placówce są do naszej dyspozycji praktycznie od zaraz.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja jeśli chodzi o leczenie w ramach NFZ. Tutaj wszyscy pacjenci są sobie równi a to oznacza, że wszystkich po równo dotyczą konsekwencje tego, że w Polsce brakuje specjalistów, również ortopedów. Co prawda oczekiwanie na wizytę u ortopedy nie będzie aż tak długie, jak w przypadku np. neurologa, ale na przyjęcie od razu raczej nie ma co liczyć.

Komfort

Warunki panujące w placówkach prywatnych zdecydowanie przewyższają te z którymi mamy do czynienia w ośrodkach NFZ. Dotyczy to praktycznie wszystkiego – mniejszego tłoku w poczekalni, mniej skomplikowanego systemu rejestracji, czy nawet lepszego traktowania przez personel.

Fakt, że w placówkach prywatnych spotykamy się z lepszym traktowaniem wynika nie tylko z tego, że lekarze zarabiają na nas większe pieniądze, ale również z tego, że są mniej przemęczeni – w placówkach państwowych trzeba obsłużyć ogromną liczbę pacjentów przy czym nie wszyscy okażą nam wdzięczność. Praca w prywatnej placówce jest znacznie łatwiejsza do zniesienia.

Jakość usług

Tu znowu zdecydowanie przeważają placówki prywatne. Z racji tego, że notują większe zyski, mogą sobie pozwolić na specjalistyczny sprzęt a lekarze którzy w ciągu jednego dyżuru przyjmują optymalną liczbę pacjentów mogą poświęcić im dokładnie tyle czasu i uwagi ile trzeba. Co prawda wszelkie najważniejsze zabiegi przeprowadzimy również w placówce NFZ, jednak tamtejsze gabinety są słabiej wyposażone a personel musi się śpieszyć aby obsłużyć wszystkich chętnych.

Jeśli chodzi o kompetencje ortopedów pracujących w placówkach państwowych i prywatnych to stoją one na podobnym poziomie.

Wybór pomiędzy ortopedą w ramach NFZ i przyjmującym w prywatnej placówce to wybór pomiędzy ceną a jakością. Mimo, że sytuację tą trudno nazwać sprawiedliwą, osoby które dysponują większymi pieniędzmi mogą liczyć na szybsze i skuteczniejsze wyleczenie.

Post Author: Winicjusz-Merkel Jacek