Komórki macierzyste i leczenie przy użyciu nowoczesnych technologii

Żyjemy w erze nowoczesnych technologii. Na co dzień możemy obserwować dynamiczny rozwój technologii, czy to patrząc chociażby jakie nowe możliwości mają smartfony do telefonów sprzed 5-10 lat czy jak mocne są już komputery. To przez to, że z tymi technologiami większość z nas spotyka się na co dzień. Warto jednak wiedzieć, że takie nowinki nie omijają innych dziedzin życia. Dobrym przykładem jest tu medycyna. Nowe odkrycia naukowców w połączeniu z nowoczesnym sprzętem dają wiele nowatorskich metod leczenia, o których często nie mamy nawet pojęcia.

O tym, że lekarze z powodzeniem wykorzystują technologię przekonał się pewien Brytyjczyk. Zachorował na rzadką chorobę – zwyrodnienie barwnikowe siatkówki, w wyniku której stracił wzrok. Po 30 latach lekarze postanowili zastosować nowoczesną technologię, by spróbować mu pomóc. Chodziło o wszczepienie sztucznego zmysłu wzroku. Urządzenie o nazwie Argus II składało się z matrycy, która to była wszczepiana w siatkówkę. Towarzyszyły jej inne miniaturowe urządzenia znajdujące się na zewnątrz (np. kamera przy okularach). Dzięki temu chory Brytyjczyk na nowo mógł zobaczyć otaczający go świat.

Inny przykład to tworzenie organów od podstaw. Tak było u pani Castillo, która miała uszkodzony fragment łączący tchawicę oraz oskrzela. Uniemożliwiało jej to oddychanie. Problem polegał na tym, że tkanka nie nadawała się do naprawy. Wtedy lekarze zdecydowali się na nowo wyhodować organ. Zrobiono to w ten sposób, że pobrano od innego, zmarłego dawcy fragment tchawicy. Na nim, przy użyciu komórek macierzystych pani Castillo, wyhodowano nową tkankę. Taki organ nadawał się do wszczepienia. Dzięki temu, że zastosowano komórki macierzyste pani Castillo, organ przyjęty został przez organizm bez większego problemu.

Zresztą same komórki macierzyste to bardzo ciekawy przykład na rozwój medycyny. Są one nam dość dobrze znane, szczególnie ludziom, którym niedawno urodziły się dzieci. Wtedy proponowane jest pobranie komórek macierzystych z krwi pępowinowej. To najlepsze komórki macierzyste, które później mogą pomóc w leczeniu ciężkich chorób. Są przechowywane w specjalnych bankach komórek. Wiąże się to z pewnymi rocznymi opłatami, ale zalety jakie niosą ze sobą komórki macierzyste są niepodważalne i są to pieniądze warte wydania.

lancuch-dna

Ale komórki macierzyste to nie tylko krew pępowinowa i pobieranie przy porodzie. Medycyna poszła krok dalej i komórki macierzyste można pobrać od osób dorosłych. Działa to tak, że pobierane są komórki macierzyste a następnie są namnażane. Później mogą być wykorzystane w leczeniu. Często wykorzystywane są w ortopedii, np. zamiast chirurgicznych zabiegów są one wykorzystane w leczeniu schorzeń stawów. Więcej o różnych rodzajach terapii komórkami macierzystymi można przeczytać na sport-med.

Każdy rok przynosi coraz to więcej zastosowań komórek macierzystych i na pewno jest to obszar wart obserwacji.

Post Author: Winicjusz-Merkel Jacek