Kardiolog radzi, dlaczego warto się przebadać

klatka-piersiowaChoroby układu krwionośnego i choroby mięśnia sercowego zabijają około sto siedemdziesiąt tysięcy ludzi w Polsce każdego roku. Przez to ważne jest dbanie o regularne badania i robienie echo serca. Jak wygląda badanie u takiego lekarza i o co specjalista może się chcieć zapytać podczas badania?

Dane z GUSu

Według danych GUSu najczęstsze schorzenia układu krwionośnego to nadciśnienie, nierówność bicia serca, kołatanie serca, trudności ze złapaniem tchu, bóle w klatce czy duszności. Pacjenci z takimi problemami powinni zgłosić się do specjalisty kardiologa, samodzielnie lub poprzez skierowanie, lub innego lekarza.

Tak wygląda wizyta

Najpierw trzeba znaleźć dobrego kardiologa. Najlepsi wg rankingów znajdują się w Krakowie, po wyszukaniu kardiolog kraków znajdziemy Szpital JP2 czy Kardio-Med.
Przede wszystkim kardiolog pyta o odżywianie się pacjenta i jego stan fizyczny (przykładowo niedowaga), jak porusza się pacjent (jak choćby poruszanie się przy pomocy laski), jak oddycha (duszności, ciężki oddech, świszczący oddech), barwa skóry twarzy oraz wiek biologiczny człowieka, który nierzadko jest inny od wieku wg daty urodzenia.

Zbieranie informacji

Kolejnym krokiem jest wykonanie przez kardiologa tak zwanego wywiadu, tłumaczy nam dr Rogucki, krakowski kardiolog, podczas tegoż badania kardiolog pyta nas jakie są powody złożenia mu wizyty oraz przedstawienie dolegliwości niepokojących nas. W czasie konsultacji mogą paść pytania dotyczące trybu życia pacjenta, występowania innych chorób, spożywania leków, wizyt w szpitalu, sposobie odżywiania, chorób w rodzinie oraz używania używek (papierosy, alkohol, narkotyki). Pacjent powinien precyzyjnie udzielać odpowiedzi zadane przez lekarza oraz przedstawić jak często występują dolegliwości, ile trwają i jak są silne.

Badanie ciśnienia

Następnym etapem jest badanie przedmiotowe. Lekarz sprawdza ciśnienie krwi u chorego na obu rękach. Następnie poprzez osłuchiwanie sprawdza bicie serca oraz pracę płuc. Ma dzięki tym badaniom fakty o układzie krążenia chorego. W trakcie osłuchiwania serca lekarz patrzy na rzeczy typu jak ton bicia serca, akcentację, oraz szmery. Osłuchując płuca kardiolog rozpoznaje stan układu oddechowego.

Badanie tętna

Kolejny etap, kardiolog bada tętno na tętnicach obwodowych wszystkich kończyn. Brak tętna oraz szmery mogą być skutkiem niedrożności. Tego typu objawy mogą świadczyć o wystąpieniu miażdżycy.

W czasie wizyty bada się również kolor skóry dłoni, ust, a także sprawdza się wystąpienie obrzęków na kończynach dolnych, co może być skutkiem wystąpienia niewydolności żył.

Po wizycie, jeśli kardiolog zauważy niepokojące objawy, może wysłać nas na dalsze badania. Najczęściej są to badania EKG, echo serca lub badanie wysiłkowe.

Jak widać, taka wizyta u kardiologa to wiele kompleksowych badań. Warto je przeprowadzić, żeby mieć pewność co do tego, że nasze zdrowie jest niezagrożone.

Post Author: Winicjusz-Merkel Jacek