Czy opłaca się być pielęgniarką?

Pielęgniarka to zawód cieszący się w naszym społeczeństwo ogromnym zaufaniem i prestiżem. Niestety w kwestii wynagrodzenia nie jest już tak kolorowo. Coraz więcej polskich pielęgniarek ucieka do pracy za granicę. Głównie są to państwa zachodnie – Niemcy, Holandia, czy Wyspy Brytyjskie, choć ostatnio coraz bardziej popularnym kierunkiem jest północ Europ – Szwecja, Dania, czy Norwegia. Te kraje słyną z szerokiego zaplecza socjalnego i co tu dużo mówić – z wysokich wynagrodzeń. Jaka jest różnica w zarobkach pielęgniarki za granicą, a tej na terenie naszego kraju i czy w ogóle opłaca się być dziś pielęgniarką? Na te pytanie odpowie poniższy tekst.

Statystyki.

Z badań przeprowadzonych w 2015r wynika, iż na terenie naszego kraju jest blisko 300tys zarejestrowanych pielęgniarek – więcej. Niestety od tamtego czasu liczba ta drastycznie spadła – obecnie możemy mówić o 250tys i nie zanosi się na to by najbliższy czas miał odwrócić tą tendencję. Nie zmienia się natomiast procentowy udział kobiet w owej profesji i od kilkunastu lat wynosi niezmiennie 98%. Ale wracając do tematu liczby pielęgniarek w Polsce powyższe statystki są nieco paradoksalne, gdyż inne badania mówią o tym, że coraz więcej młodych osób uzyskuje dyplom pielęgniarski. Z czego zatem wynika owa nieścisłość? Właśnie z emigracji. Każdego roku coraz więcej pielęgniarek wyjeżdża za granicę i ta liczba wzrasta wprost proporcjonalnie z liczbą wydawania nowych dyplomów, a nawet ją przewyższa. Stąd spadek i niezbyt optymistyczne statystyki.

Pielęgniarka w kwiecie wieku.

Ciekawie rzecz się ma w kwestii średniego wieku statystycznej pielęgniarki. Okazuje się bowiem, iż wiek ten wzrasta nieprzerwanie od blisko dekady. W roku 2008 wynosił on niespełna 40 lat, dziś blisko 50. Biorąc pod uwagę tak niebezpieczny wzrost średniej wieku ustawodawcy postanowili wyjść temu naprzeciw i przygotowali tzw. elastyczny system wynagrodzeń, mówi adwokat Pazdyga z miasta Toruń. Polega on na dostosowaniu wysokości wynagrodzenia do czynników warunkujących pracę pielęgniarki. Co to za czynniki? Mowa tu o obszarze, zakresie obowiązków i stażu. Ma to zachęcić jeszcze więcej młodych kobiet do tej powszechnie szanowanej profesji.

Enigmatyczna wysokość wynagrodzeń.

Pielęgniarki niechętnie ukazują wysokość swych zarobków, za to chętnie strajkują z powodu tego, że są one niskie. Obok górników i taksówkarzy jest to grupa najczęściej strajkująca od momentu reformacji. Trudno się dziwić, ich praca jest ciężka, odpowiedzialna i wymaga sporej wiedzy, a także doświadczenia. Nie da się jednoznacznie określić konkretnej wysokości wynagrodzenia, gdyż zależą one od placówki w jakiej dana pielęgniarka jest zatrudniona. Kondycja finansowa takiej placówki jest widoczna często na pierwszy rzut oka, ale na nią wpływa także rynek pracy z całym swym inwentarzem dynamicznych zmian. Żeby nie być gołosłownym warto przytoczyć dane GUS’su z roku minionego. Wówczas średnia wysokość wynagrodzenia wynosiła 300zł brutto. Ciekawostkę stanowi fakt, iż wbrew pozorom to pielęgniarki zatrudnione w podmiotach publicznych zarabiają więcej od tych z placówek prywatnych, a średnia różnica wynosi niespełna 200zł. Wynagrodzenie jest obliczane na podstawie zarobków wszystkich pielęgniarek, dlatego należy podkreślić, że te pracujące ponad 20 lat w zawodzie zarabiają znacznie więcej – mówi się o różnicach wynoszących kilkaset złotych względem pielęgniarek rozpoczynających swą przygodę z tym zawodem. Na pytanie zawarte w tytule trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Tak naprawdę wszystko zależy od powołania, nie da się ukryć, że jest to przede wszystkim zawód misyjny.

Post Author: Winicjusz-Merkel Jacek