5 najpopularniejszych chorób stóp

Podologia w naszym kraju wciąż się rozwija. Zapotrzebowanie na tego rodzaju – profesjonalistów związanych ze schorzeniami stóp jest ogromne. Badania statystyczne potwierdzają, że rośnie liczba pacjentów mających problem właśnie z tym obszarem swego ciała. Jakie dolegliwości najczęściej ich dotyczą? Oto 5 najpopularniejszych z którymi poradzić sobie może wyłącznie profesjonalny podolog.

choroby-stop-zdjecie-stopy

Grzybica stóp

Buty to ciepłe i wilgotne miejsce, które jest doskonałym obszarem do rozwoju bakterii. Częste ich noszenie (zwłaszcza obuwia słabej jakości) walnie przyczynia się do jednej z najpopularniejszych chorób stóp – grzybicy. W jaki sposób objawia się ta uciążliwa dolegliwość? Objawów jest wiele, a do najpopularniejszych zaliczamy m.in. łuszczenie, świąd, występowanie pęcherzy, zaczerwienienia oraz suchość skóry. Warto podkreślić, że jeśli nie zajmiemy się infekcją od razu poprzez stosowanie specjalnego proszku do obuwia oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu suchości wewnątrz butów, infekcja może powracać, pokazuje podolog który na co dzień leczy grzybicę w Foot-Med Kraków.

Haluksy

Zgodnie z definicją haluksy stanowią deformację palucha śródstopno-paliczkowego. Schorzenie to odznacza się specyficznym odchyleniem palucha z przyśrodkowym przemieszczeniem kości śródstopia. Statystyki związane z dolegliwością zwiększają się – badania ukazują, że na przypadłość cierpi od 3-5% populacji. Choć na początku syndrom nie jest bolesny, to zaniedbanie objawów może prowadzić do powstania stanów zapalnych – objawy to zaczerwienie, świąd, obrzmienie i przenikliwy, promieniujący ból. Haluksy są schorzeniem dziedzicznym, choć do ich rozwoju walnie przyczynia się noszenie butów na wysokich obcasach. Ratunkiem w takich sytuacjach jest korekcja obuwia oraz profesjonalny zabieg chirurgiczny, który pozwoli raz na zawsze zażegnać problem. Więcej na temat leczenia haluksów tutaj.

Odciski oraz modzele

Zarówno odciski, jak i modzele są konsekwencją tarcia i ucisku spowodowanego zetknięciem kościstych części stopy z obuwiem. W przypadku ich zauważenia należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą. W początkowej fazie ich występowania wystarcza zazwyczaj zmiana obuwia dostosowanego do stopy, bądź zastosowanie wkładek ortopedycznych. Zarówno modzele, jak i odciski są niebezpieczne zwłaszcza dla osób cierpiących na cukrzycę. W skrajnych przypadkach nie obędzie się bez zabiegu chirurgicznego celem ich pozbycia.

Brodawki

Brodawki są charakterystycznymi naroślami skórnymi powstałymi na skutek wirusów. W wielu przypadkach bywają one schorzeniem bolesnym, a problemem dla wielu jest zaburzenie estetyki stopy. Warto podkreślić, że nieleczone brodawki mogą się rozprzestrzeniać, dlatego w momencie ich rozpoznania warto skontaktować się z podologiem. W jaki sposób specjaliści pozbywają się tytułowych brodawek? Istnieją trzy podstawowe metody – leczenie farmakologiczne, bądź ich wypalenie. Popularną metodą leczenia jest także zamrożenie brodawek.

Sucha skóra

Nadmierna suchość skóry stóp walnie przyczynia się do niekomfortowego i bolesnego swędzenia oraz pieczenia. W celu pozbycia się objawów można wyeliminować problem przy zastosowaniu metod domowych. Wystarczy użycie szarego mydła oraz regularnego stosowania kremów nawilżających, czy też olejków do kąpieli. Ich wybór najrozsądniej skonsultować ze specjalistą.

Post Author: Winicjusz-Merkel Jacek